Ana Sayfa GÜNDEM 26 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Tatar, Daniş Paşa ve TMT mensuplarını saygıyla andı

 

 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Daniş Paşa ve TMT mensuplarını saygıyla andı

2023

“KKTC’nin bölgedeki ve Türk dünyasındaki değeri ve önemi arttı”

Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluş emrini veren, emekli Tümgeneral Daniş Karabelen’in 40. ölüm yıl dönümü dolayısıyla TMT Mücahitler Derneği’nde düzenlenen, anma ve madalya takdim törenine katıldı.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk halkının Annan Planı sonrası Cenevre görüşmelerinde “büyük tehlike atlatıldığını”, çünkü oyunlarla Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs’tan çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yıllarında çektiği acılar ile verdiği mücadeleyi anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye’nin desteğiyle bugünlere geldiklerini, bugün bağımsız egemen hür bir şekilde yaşam sürdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 1960 anlaşmaları olmasa bugün Kıbrıs’ın Yunan adası olmuş olacağını ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının o yıllarda ortaya koyduğu büyük mücadelenin unutulmayacağını vurguladı, Daniş Paşa ve TMT mensuplarını saygıyla andı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta ancak iki egemen eşit devletin işbirliğine dayalı bir çözüm olabileceğini ifade ederek, KKTC’nin bölgedeki ve Türk dünyasındaki değerinin ve öneminin arttığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının egemenliği ve devletinin değerinin iyi bilinmesi yanında mücadelesinin gelecek nesillere aktarılmasının önemine işaret eden Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye verdiği desteğin çok anlamlı olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından milli mücadelede görev yapan ve madalyasını alamayan mücahitlere madalyaları verildi.

Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca Tümgeneral Daniş Karbelen’in kızı Özcan Atamert’e resim takdim etti.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-tatar-danis-pasa-ve-tmt-mensuplarini-saygiyla-andi-11077

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.